Торенето на растенията е както храната при хората. За да имаме здрави, красиви и буйни растения освен редовните поливки е нужна и тор. Амониевият нитрат(амониева селитра) е нужен на растенията за по-добър растеж и по-зелени листа. За всяка култура има оптимално торене което е точната дозировка. И макар в селитрата да е най-позната на пазара прекаляването с нея може да довете до лоши последствия. Други култури не понасят подхранването с нитрати, с което също трябва да се внимава.
Предимства на амониевата селитра
Популярността на тази тор идва от неоспоримите и плюсове:
- Достъпна цена;
- разтваря се във вода много бързо;
- Усвоява се бързо от растенията;
- Може да се прилага върху студена почва.
Недостатъци на амониевата селитра
- Лесно се отмива;
- При някои почви повишава киселинността при редовна употреба;
- Ако бъде оставена гранулата върху почвата без да се разтвори, торта изветря;
- При увеличена дозировка може да изгори растенията.
С кои култури трябва да бъдем внимателни
Първата група с която трябва да внимаваме с количеството амониева селитра са пипер, картофи, патладжан и домати. Амониевият нитрат при тях трябва да е с минимални количества, за да избегнем горчивина в плодовете.
Втората група, която не се нуждае от азот е семество Бобови. Високите количества но тази тор може да доведе до натрупване на нитрати в растението, което ще се отрази негативно на на реколтата. Бобовите се използват за азотфиксация на почвата и при тях изобщо не е нужно торене с азот.
При картофите предозирането с азот води до интензивен растеж на листна маса, което води до загуба на реколта. При лукът използването на азот води до напукване на главата и намалява срока за съхранение.
Как да разберем дали растението ни има нужда от азот?
Първият белег за липса на този хранителен елемент е пожълтяването на листното маса. Растежът бива забавен и мъчителен. Друг признак е преждевременното узряване на плода. Растението няма нужда от азот, когато имо много листна маса, която е тъмнозелена. Плодовете са дребни, по-малко на брой и не са вкусни. Признак за много азот в растението също е честото боледуване.
Приложение на амониев нитрат
Винаги трябва да се нанася на сухи растения, защото ако гранулата залепне на някой лист, то той ще изгори.
За домати, карфиол, зеле, праз, царевица и пипер, дозата е 4,5-6кг/100 м2.
За спанак, салата, репички, чесън, кромид лук, грах и моркови - 2-3кг/100м2.
За краставици, картофи, дини, пъпеши и тикви - 3-4,5кг/100м2.
За лоя и овошки - 2-4кг/100м2.